Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/kris2012/ftp/instalator/wordpress/wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/kris2012/ftp/instalator/wordpress/wp-content/plugins/essential-grid/includes/item-skin.class.php on line 1025
Prawo Biznesu – Co sądzą studenci Uniwersytetu Opolskiego o polskiej gospodarce ?

Co sądzą studenci Uniwersytetu Opolskiego o polskiej gospodarce ?

Co sądzą studenci Uniwersytetu Opolskiego o polskiej gospodarce ?

Posted by
      Wśród studentów Uniwersytetu Opolskiego została przeprowadzona  ankieta  dotyczącą polskiej gospodarki oraz różnych aspektów z nią związanych.  Jej celem było zapoznanie się z ich opinią oraz  zapatrywaniami na przyszłość. Aby badania jak najdokładniej odzwierciedlały  rzeczywistość, przebadałyśmy odpowiednią ilość osób na każdym z ośmiu wydziałów naszego Uniwersytetu.

*Wiek ankietowanych wahał się w granicach 20-26 lat. Liczba ankietowanych studentów = 100 

Poniższy wykres obrazuje odpowiedzi studentów na pierwsze pytanie z ankiety.

abc
Znaczną większość studentów, bo łącznie aż 82% (odpowiedzi „tak” i „zdecydowanie tak”) martwi obecny stan polskiej gospodarki, a jedynie 4 % nie. Natomiast  14% wszystkich studentów nie ma zdania na ten temat.

d

Wielu studentów  (43%) uważa, że w Polsce nie można mówić o kryzysie gospodarczym, tylko destrukcji całego systemu, bez którego zmian nie będzie normalności. Prawie połowa mniej, bo 23 % uważa, że przechodzimy przez normalny kryzys gospodarczy, który zdarza się co jakiś czas. Tylko 1 %  twierdzi, że nie ma żadnego kryzysu w polskiej gospodarce, a  5% nie ma zdania.

f

Niepokojący jest fakt, iż 1/3 studentów Uniwersytetu Opolskiego zadeklarowała się, iż ma zamiar podjąć pracę za granicą.Wynik ten potwierdza, iż kryzys polskiej gospodarki jest poważny, skoro tak wielu młodych ludzi planuje opuścić ojczyznę w poszukiwaniu lepszej pracy i lepszych zarobków za granicą. Nie rokuje to dobrze na przyszłość naszego kraju, gdy Polskę opuści wielu wykształconych ludzi i fachowców z danej dziedziny. Dodatkowo 18% badanych nie podjęło jeszcze decyzji, gdzie podejmie pracę w przyszłości, a tylko połowa ankietowanych (49%) deklaruje podjęcie pracy w Polsce.  Studenci niepokoją się o swoją przyszłość. Aż 86% z nich obawia się, że ich emerytura będzie zbyt niska.

g

h

Kolejnym naszym celem było oszacowanie, czy występujące obecnie zjawisko niżu demograficznego nadal będzie się pogłębiać.  Poprosiłyśmy więc studentów, aby  przez chwilę wyobrazili sobie siebie w wieku 35 lat i zapytałyśmy ich czy planują potomstwo. Mimo zróżnicowanych odpowiedzi prognozy nie są zbyt optymistyczne, ponieważ 14% w ogóle nie chce mieć dzieci w przyszłości, a 25 % zadeklarowało chęć posiada tylko jednego dziecka. Dodatkowo 21% badanych jeszcze nie zdecydowało, a niestety tylko 1%  chce mieć pięcioro lub więcej dzieci.  Pocieszający jest jednak fakt, że nie aż tak mało, bo 29% ankietowanych planuje dwójkę, a 10% -trójkę lub czwórkę.

i

Na koniec zadano studentom pytanie dotyczące globalizacji, a mianowicie: ,,Czy zdaniem studentów znaczenie narodów będzie rosnąć, czy też spadać? ” W tym przypadku łącznie ponad połowa respondentów  (52%) wyraziła przekonanie,
że w czasach globalizacji znaczenie narodów się zmniejszy (odpowiedzi „zdecydowanie spadać” i „spadać”), a tylko 22% odpowiedziało, że się zwiększy. Ponad 1/4 studentów Uniwersytetu Opolskiego nie ma zdania na ten temat.

Badania przeprowadziły :
Natalia Kobiałka oraz Martyna Krywko

Autor:
Martyna Krywko

Szkoła Głowna Handlowa w Warszawie, Uniwersytet Opolski


One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.