Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/kris2012/ftp/instalator/wordpress/wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/kris2012/ftp/instalator/wordpress/wp-content/plugins/essential-grid/includes/item-skin.class.php on line 1025
Prawo Biznesu – Filozofia, kluczem do poznania.

Filozofia, kluczem do poznania.

Filozofia, kluczem do poznania.

Posted by

,,Człowiek, któremu obcy jest posmak filozofowania, przechodzi przez życie jako więzień przesądów”
B. Russel

Filozofia, pomimo częstej krytyki z powodu tego, że nie przygotowuje do konkretnego, praktycznego zawodu jest wbrew pozorom jedynym kluczem do poznania samego siebie i osiągnięcia życiowej satysfakcji. Wyposaża w ogromną ilość narzędzi, które znajdują liczne zastosowanie w życiu codziennym. Rozpoczynając od sztuki argumentowania własnych sądów i krytycznej refleksji, a kończąc na kreatywnym myśleniu i dogłębnej analizie rzeczywistości. Krótko mówiąc, filozofia dostarcza umiejętności, jakie są cenione w każdym zawodzie.
Zainteresowanie tym, co nas otacza jest pierwszym objawem naturalnego zaintrygowania rzeczywistością. Bardzo często bywa, że jest ona tłamszona, co sukcesywnie dzieje się podczas kolejnych etapów edukacji. Natomiast filozofia jest podtrzymaniem tego, co naturalnie dane. Człowiek rodzi się z ciekawością świata, choć nierzadko w życiu dorosłym gdzieś ją po drodze gubi. Taki rodzaj fascynacji jest najistotniejszym bodźcem do podjęcia filozofowania. To od niej wszystko się zaczyna, więc niezwykle ważne jest, by nie gasić jej w sobie, lecz starać się jak najbardziej skorzystać z jej posiadania.
Filozofia jest również naturalnym lekiem na ochronę przed bezmyślnym poddaniem się wpływom niewłaściwych ludzi. Jest ucieczką przed utratą autonomii oraz ochroną przed manipulacją. Wyzwala sceptyczne podejście do przyjmowania ludzkich sądów, które często bywają fałszywe. W polskich szkołach panujące warunki zabraniają swobody dyskusji oraz myślenia. Politycy boją się wprowadzić do szkół lekcji filozofii, bo łatwiej jest zwodzić społeczeństwo, które nie myśli samodzielne, i które nie jest świadome. Filozofia daje niezależność, uczy opierać się manipulacji, a tego politycy najwyraźniej się boją.

„Trudność w opanowaniu filozofii jest czymś znikomym wobec ogromu jej użyteczności” . Arystoteles w swojej ,,Zachęcie do filozofii” przyjmuje, że najpierw pojawiło się ciało, potem dusza, a na końcu mądrość. Na końcu, ponieważ to co ostatnie, jest najważniejsze, a tym samym najtrudniejsze. Problem polega na tym, że tej mądrości nie dostaniemy razem z upływającymi latami. Potrzeba włożyć niemały wysiłek, żeby po nią sięgnąć. Jeśli naszym celem jest mądrość, to dążenie do niej bez myślenia jest po prostu niewykonalne. Tak więc filozofia uczy jak korzystać z wyjątkowości umysłu.
Filozofia uczy również wyciągania wniosków oraz tego, jak czerpać korzyści poprzez analizę zdobytych doświadczeń. Pokazuje jak wiele można zyskać poprzez umiejętne przebywanie z samym sobą. Każdy potrzebuje czasu tylko dla siebie. Przerwy od dostarczania sobie bodźców zmysłowych, które pozwalają na ciągłą, intelektualną bierność. Jeśli w życiu wydarzy się coś, czego skutki nie były przyjemne, bądź nawet krzywdzące, to jak można uniknąć takich sytuacji bez zastanowienia się nad nimi? Jak można być szczęśliwym nie znając samego siebie? Poznanie własnego „ja” oraz zagłębienie się we własne myśli, uczucia oraz emocje jest nieodzownym warunkiem determinującym jakość życia.
Filozofia pomimo, że nie jest nauką praktyczną, to i tak „mądrość jest najwyższym dobrem, nawet wówczas, gdy jest nieużyteczna w życiu praktycznym (…) wszak niezależnie od tego czy szczęśliwe życie zależy od przyjemności, czy też od mądrości, trzeba jednak filozofować, bo to głównie poprzez filozoficzną refleksję osiągamy jasny pogląd w tej materii”.

Autor:
Honorata Zepp

Uniwersytet Wrocławski

Instytut Filozofii


Leave a Reply

Your email address will not be published.