Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/kris2012/ftp/instalator/wordpress/wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/kris2012/ftp/instalator/wordpress/wp-content/plugins/essential-grid/includes/item-skin.class.php on line 1025
Prawo Biznesu – Jak wiele jest matematyki w ekonomii ?

Jak wiele jest matematyki w ekonomii ?

Jak wiele jest matematyki w ekonomii ?

Posted by

Między wiedzą a praktyką

Milton Friedman mawiał:

„To co sprawia, że jest ona(ekonomia) najbardziej fascynująca jest to, że jej fundamentalne zasady są tak proste iż każdy może je zrozumieć jednak niewielu rozumie”.

Podobnie jest z istotnym problemem naszych rozważań – pytanie wydaje się proste, a jednak posiada pewną głębię, która nie jest dostrzegalna przy powierzchownym rozpatrzeniu. Podczas krótkiego przygotowania zebrałem opinie z różnych środowisk na ten temat i ku mojemu zaskoczeniu opinie te były skrajnie różne. Odchylenia w przekonaniach wahały się pomiędzy inwestorem, który uważał matematykę za zbędną, a ekonomistą, który uważał, że bez matematyki ekonomia nie istnieje. Myślę, że głównym czynnikiem warunkującym opinie na temat udziału matematyki w ekonomii jest stopień zrozumienia matematyki jako nauki, a także stopień jej wykorzystania w praktyce.

 Matematyk czy ekonomista

Ekonomia jako nauka społeczna, która ścisła jest tylko na ściągach studentów podczas egzaminów, zajmuje się badaniem zachowań społeczeństwa kładąc nacisk na zrozumienie zjawisk produkcji, dystrybucji oraz konsumpcji dóbr. Wracając do zagadnienia wszyscy się zgodzą, że ekonomia wykorzystuje aparat matematyczny do opisania różnych zjawisk związanych z szeroko pojętym popytem i podażą. Jednak w jakim stopniu wykorzystywany jest potencjał królowej nauk? Czy jest on znaczący? Czy może być większy? Czy może matematyka jest potrzebna tylko w stopniu minimalnym?

„Naucz papugę co to jest podaż i popyt, a otrzymasz ekonomistę.”
Thomas Carlyle

Cytat ten sugeruje, iż do ekonomii nie potrzebna jest wyższa wiedza i umiejętności (a niewątpliwie matematyka takich wymaga) i pewnie ma on swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości, jednak:

„Fizyk, który jest tylko fizykiem, może być pierwszej klasy fizykiem i najbardziej wartościowym członkiem społeczeństwa. Ale wybitnym ekonomistą nie może być ktoś, kto jest tylko ekonomistą. Ekonomista, który jest tylko ekonomistą, jest nie tylko skończonym nudziarzem, lecz jest wręcz niebezpieczny.”
Friedrich August von Hayek

Strony: 1 2

Autor:
Roman Trinczek

Uniwersytet Wrocławski

Wydział Matematyczny


2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.