Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/kris2012/ftp/instalator/wordpress/wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/kris2012/ftp/instalator/wordpress/wp-content/plugins/essential-grid/includes/item-skin.class.php on line 1025
Prawo Biznesu – Jak wiele jest matematyki w ekonomii ?

Jak wiele jest matematyki w ekonomii ?

Jak wiele jest matematyki w ekonomii ?

Posted by

Mówi się, że aby być dobrym ekonomistą trzeba patrzeć dalej i widzieć więcej, a w tym celu bez wątpienia trzeba zadbać o swój rozwój intelektualny związany z rozumieniem otaczającego nas świata. Myślenie abstrakcyjne u człowieka rozwija przede wszystkim matematyka, co pozwala mi wysunąć wniosek, że im lepiej ktoś pojmie matematykę tym lepszym może stać się ekonomistą. Ponieważ rozważania dotyczą konkretnych nauk pomijam inne dziedziny, które również byłyby pomocne przy rozumieniu niektórych zjawisk.
Problemem, który pozostaje nierozstrzygnięty, jest zakres w którym matematyka może być pomocna. Czy istnieje granica przy której zaawansowane metody matematyczne przestaną być prawdziwe i okażą się zbędne? W naszych czasach przy pomocy matematyki modeluje się pewne zachowania tłumu, jednak są one opisane w skończonym czasie i nie są w stanie z dużą dokładnością wychylić się zbytnio w przyszłość.

„Osobliwym zadaniem ekonomii jest pokazanie ludziom jak mało w istocie wiedzą o tym, co w ich mniemaniu da się zaprojektować.”
Friedrich August von Hayek

Modele matematyczne konstruuje się przede wszystkim do zrozumienia konkretnych przypadków i prób zasymulowania określonych zachowań. Odpowiedni model może być skromny i nieprawdziwy dla ogółu, jednak wystarczający dla problemów przez nas określonych. Czy zachowanie tłumu, jakim jest społeczeństwo, możemy przewidzieć przy pomocy algorytmów? W czasach, gdy zaczynamy rozumieć jak wiele rzeczy jest nam nieznanych, gdy postęp technologiczny następuje z dnia na dzień, ogromną trudność stanowią próby przewidywania co nastąpi w najbliższej przyszłości. Ciekawe poglądy w tej dziedzinie przedstawia Taleb Nassim Nicholas w książce „Czarny łabędź”, który tytułowym czarnym łabędziem nazywa zdarzenie rzadkie, nietypowe, którego wpływ na rzeczywistość jest ogromna i wydaje nam się, że było do przewidzenia.

 Nic z tego nie wynika

Na temat możliwości wykorzystania matematyki w ekonomii można polemizować miesiącami i pewnie ciężko będzie dojść do konsensusu. Pewne jest, że sama nauka w postaci ekonomii z matematyką nie ma zbyt wiele wspólnego, wykorzystuje jedynie pewne jej aspekty. Matematyka nie jest niezbędna w ekonomii, jednak pozwala na zmaksymalizowanie oczekiwanych przez nas efektów w postaci zysku. Istnieje wielka szansa związana z postępem cywilizacji, że potencjał jaki daje nam matematyka będzie mógł być w pełni wykorzystany.

„Matematyka jest niezależnym światem stworzonym przez czystą inteligencję”

William Wordsworth

Strony: 1 2

Autor:
Roman Trinczek

Uniwersytet Wrocławski

Wydział Matematyczny


2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.