Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/kris2012/ftp/instalator/wordpress/wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/kris2012/ftp/instalator/wordpress/wp-content/plugins/essential-grid/includes/item-skin.class.php on line 1025
Prawo Biznesu – Wygrana Trump – Nowe szanse czy zagrożenie dla gospodarki USA ?

Wygrana Trump – Nowe szanse czy zagrożenie dla gospodarki USA ?

Wygrana Trump – Nowe szanse czy zagrożenie dla gospodarki USA ?

Posted by

Dzisiaj – Donald Trump – miliarder, przedsiębiorca został wybrany na prezydenta Stanów Zjednoczonych, będzie  on pierwszym prezydentem bez znaczącego doświadczenia politycznego.

Czy prezydentura Pana Trump okaże się ‘’udanym biznesem’’ dla amerykanów ?

“Nobody had it priced in, and the uncertainty is absolutely enormous”
– te słowa  powiedział Ian Shepherdson, główny ekonomista firmy badawczej Pantheon makroekonomii komentując wygraną Pana Trump.

„W krótkim okresie, spodziewam się zobaczyć wyraźny i jednoznaczny spadek zaufania przedsiębiorców i konsumentów”, powiedział pan Shepherdson.

Bardzo podobne stanowisko ma Paul Ashworth, główny ekonomista Capital Economics w USA
„To jest duży krok w nieznane, bo po prostu nie możemy wiedzieć, jakim prezydentem Trump będzie” Pan Ashworth powiedział w nocie do klientów. „On będzie demagogiem ze szlaku kampanii, który groził zamknięciem swoich przeciwników politycznych, chce karać media, budować mury graniczne i rozpocząć globalną wojnę handlową. Czy jest on zdolny do stania się postacią męża stanu, który prowadzi się w sposób bardziej wyważony? „

Poprzedni, przedstawiony w ub. roku, plan podatkowy Trumpa zmniejszyłby dochody rządu o 9,5 bln dol. w ciągu 10 lat, co zmusiłoby władze federalne do cięć w wydatkach publicznych lub do dalszego zapożyczania się – dodaje ” „New York Times”
Propozycja Trumpa o nałożenie na towary Chińskie 45% taryfy niemal na pewno wywoła swoistą ”wojnę handlową”,  która zaszkodziła by branżom amerykańskiego przemysłu eksportującym produkty do Chin.

Nie ma samych minusów

Skupiając się na konkretnych obietnicach wyborczych , proponowane zmiany w systemie podatkowym mogą wpłynąć na pobudzenie gospodarki – Trump planuje znacznie obniżyć podatki.
Począwszy od zwiększenia możliwej kwoty odpisu z 12 600 $ do 30 000 $.

Nie zabraknie też korzyści dla przedsiębiorstw w postaci obniżenia podatku od działalności ( choć tutaj warto zauważyć, że rzeczywista stawka jest niższa od ustawowej) oraz robotników  – znosząc podatek od nieruchomości.

Jak zareagował rynek giełdowy ?

Wygraną Trump najbardziej odczuł rynek azjatycki – Japoński indeks Nikkei spadł prawie o 1000 punktów ( co daje ok.5 procent). Pozostałe azjatyckie giełdy spadły o ok. 3 procent.

Kontrakty terminowe nowojerskich indeksów giełdowych również nie pozostały obojętne, wstępnie szacuje się spadek S&P500 rzędu 5%. Takich spadków nie było od kryzysu finansowego w 2008 r., w górę poszły notowania złota – które dla inwestorów wydają się być bardziej pewną inwestycją.

Osobiście – polecałabym inwestycję w kryptowaluty, które obecnie  są obarczone mniejszym ryzykiem inwestycyjnym niż dolar amerykański.

AAAAAAAAAAAAAAAAA

Autor:
Martyna Krywko

Szkoła Głowna Handlowa w Warszawie, Uniwersytet Opolski


4 Comments

 • MoniaS napisał(a):

  Szkoda że Hillary nie wygrała, ale teraz jestem ciekawa co będzie … może nas Trump pozytywnie zaskoczy 😀

 • Tajemnice Pieniądza napisał(a):

  Hillary Clinton była gwarancją zadłużania się USA przez bank centralny, intensyfikowanie działań wojennych oraz kontynuowanie polityki Obamy. Trump to jedna wielka niewiadoma. W swojej kampanii wypowiadał się negatywnie o banku centralnym i dotychczasowym establishmencie, który stworzył potężną bańkę finansową szczególnie w wartości dolara i obligacjach skarbu państwa. Najlepszym wyjściem jest obecnie restrukturyzacja długu, ograniczenie wydatków rządowych i mocna podwyżka stóp procentowych aby nagromadzić oszczędności potrzebne do inwestycji kapitałowych i dobrze płatnych etatów. Natomiast wszyscy pamiętamy z jaką krytyką spotkał się Leszek Balcerowicz kiedy Polska była w podobnej sytuacji na początku lat 90. Terapia szokowa nie jest mile widziana przez społeczeństwo, a więc co zrobi Trump?

 • Michał. N napisał(a):

  Dobrze że wygrał Trump 🙂
  Clinton kontynuowałaby politykę Obamy, Trump jest nieprzewidywalny.
  Jedyny minus, który ja widzę osobiście to likwidacja Obamacare – to będzie dramat dla trochę uboższych rodzin w sytuacji podbramkowej.

 • Bartosz W napisał(a):

  Pani Martyno – kolejny dobry artykuł 🙂
  Krótko, zwięźle i na temat – tak jak lubię, bez niepotrzebnego bełkotu dziennikarskiego.
  Proszę częściej pisać, miło się czyta.

  Pozdrawiam z Olsztyna !

Leave a Reply

Your email address will not be published.